Profesjonalna diagnostyka i leczenie Zaburzeń Oddychania Podczas Snu (bezdechów sennych) z opcją diagnostyki bruksizmu (zgrzytania, zaciskania zębów podczas snu) – również zdalnie!
DIAGNOSTYKA I LECZENIE ZABURZEŃ ODDYCHANIA PODCZAS SNU (BEZDECHU SENNEGO) w Twoim domu i łóżku
Gdy w nocy chrapiesz a w dzień odczuwasz zmęczenie i senność koniecznie sprawdź, czy nie cierpisz na obturacyjny bezdech senny (OBS).
Nie czekaj ! Zadzwoń i umów się na badanie nowoczesnym urządzeniem poligraficznym. Przyjdź do Przychodni w celu uzyskania instrukcji podłączenia urządzenia, które zostanie Ci wypożyczone do domu na jedną noc. Zwróć urządzenie następnego dnia (lub w umówionym terminie). Badanie zostanie ocenione przez lekarza, od którego otrzymasz dalsze zalecenia.
Główne objawy OBS to: chrapanie, senność, przewlekłe zmęczenie, poranne bóle głowy, drażliwość, depresja, lęk, zaburzenia pamięci i koncentracji, kołatania serca, a powikłania: nadciśnienie tętnicze, zawał serca, niewydolność krążenia, nagły zgon sercowy, choroba Alzheimera, udar mózgu, cukrzyca, napady migotania przedsionków, depresja, impotencja, wypadki spowodowane zaśnięciem (komunikacyjne i w pracy).
Dokładna diagnostyka i wdrożenie leczenia działa jak potężna dawka "dozwolonego dopingu".
Problem bezdechów sennych może dotyczyć nie tylko dorosłych, ale również dzieci, u których objawia się: chrapaniem, przerwami w oddychaniu, nocnym moczeniem się, nadmierną potliwością, trudnościami z porannym wstawaniem, kłopotami z nauką, ADHD, agresją czy epizodami lunatykowania.
Kobiety również chorują na OBS – główne objawy to: bezsenność, zespół niespokojnych nóg, zmęczenie, depresja, bóle głowy i mięśni.
Co 4-ta kobieta w ciąży choruje na bezdech senny i to od początku ciąży (tzw. Ciążowy Bezdech Senny), co przekłada się na problemy rozwojowe u dzieci.
OBS dotyczy często osób starszych prowadząc do zaburzeń pamięci i koncentracji.
OBS dotyka również sportowców wyczynowych i to nie tylko w sportach siłowych ale również np. zawodowych koszykarzy – obniża wtedy wydolność i wyniki sportowe. Właściwa diagnostyka i leczenie w takich przypadkach to jak potężna dawka "dozwolonego dopingu".
Bezdechy podzcas snu są odpowiedzialne za spadek wydajności w pracy, jakości życia i poziomu testosteronu oraz wzrost częstości wypadków podczas pracy czy ryzyka powikłań śród – i pooperacyjnych. Przyspieszają rozwój miażdżycy oraz zwiększają apetyt na słodkie i tłuste pokarmy.
Chrapanie jest często przyczyną "łóżkowej separacji" współmałżonków. Przyczynia się również do szybszego rozwoju infekcji górnych dróg oddechowych.
Od 2016 roku w Polsce istnieje obowiązek diagnostyki u kierowców i osób ubiegających się o uzyskanie prawa jazdy, gdy podejrzewa się OBS.
OBS zwiększa częstość infekcji dróg moczowych oraz ryzyko kamicy nerkowej aż o 35% w wyniku wpływu na metabolizm kwasu moczowego, wzrost wydalania szczawianów z moczem i spadek stężenia cytrynianów w moczu.
OBS wiąże się z wyższym ryzykiem uszkodzenia słuchu.
Kiedy śpimy dobrze wyglądamy atrakcyjniej i młodziej – znikają podkrążone i opuchnięte oczy, zmarszczki, przebarwienia i zaczerwienienia skóry.
Terapia CPAP to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na leczenie chrapania zakłócanego przerwami w oddychaniu – tzw. obturacyjnego bezdechu sennego. Efekty odczuwalne są bardzo często już po pierwszym użyciu. Urządzenie jest ciche, maska nie ogranicza pozycji i ruchów podczas snu.
Wiesz już, co zrobić, żeby nie chrapać i wreszcie się wyspać. Masz wpływ na życie swoje i swojej rodziny. Nie zwlekaj, odwiedź lekarza i podejmij leczenie!
Istnieje możliwość zdalnego monitoringu parametrów oraz wyników terapii CPAP za pomocą systemu telemedycznego AIRVIEW.
Pakiet obejmuje bezprzewodowe monitorowanie snu oraz przebiegu leczenia, kontakt telefoniczny, raport wysyłany na e-mail i ew. zdalną zmianę oprogramowania urządzenia oraz ustawień terapii w celu poprawy jego jakości i maksymalnej optymalizacji leczenia.
Umożliwia więc natychmiastową zdalną diagnozę i rozwiązywanie ewentualnych indywidualnych problemów z obsługą sprzętu.
Kontrola i ew. zmiana ustawień terapii może odbywać się nawet 1 raz na miesiąc.
Sprawdź czy problem bezdechu sennego może dotyczyć także Ciebie
Ostatnio wykazano związek pomiędzy bezdechem sennym a bruksizmem (zgrzytaniem zębami). Schorzenie to może dotyczyć nawet 30% populacji i powodować bóle żuchwy, głowy, szyi, obręczy barkowej, a także szum w uszach, nudności i zawroty głowy.
Zgrzytasz zębami – wykonaj oprócz badania bezdechów dodatkowo badanie bruksizmu (przy użyciu tego samego aparatu, podczas tej samej nocy)
Obejrzyj film i dowiedz się jakim zagrożeniem dla Twojego zdrowia jest Obturacyjny Bezdech Senny:
Zobacz jak podłączyć na noc urządzenie do badania bezdechu:
Podczas snu mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe rozluźniają się, co powoduje opadanie podniebienia miękkiego oraz języczka, a w następstwie - zwężenie górnych dróg oddechowych. Wówczas niektóre osoby zaczynają chrapać. Zbyt duże zwężenie dróg oddechowych powoduje problemy z oddychaniem, a ich całkowite zablokowanie skutkuje chwilowym zatrzymaniem oddychania - tzw. obturacyjnym bezdechem sennym. Takie przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy.
Jeśli drogi oddechowe są czasowo zamknięte podczas snu to dopływ tlenu do mózgu jest ograniczony. Dochodzi do szybkiego obniżenia poziomu tlenu we krwi, powstaje wrażenie duszenia się, po którym następuje przebudzenie i powrót akcji oddechowej.
Chrapanie jest najczęstszym objawem bezdechu. Inne objawy to: dmuchanie, syczenie czy świszczenie. Osoba chrapiąca zwykle nie pamięta nocnych epizodów bezdechów sennych.
Obturacyjny bezdech senny charakteryzuje się powtarzającymi epizodami zapadania (bezdechy) lub zwężenia górnych dróg oddechowych (spłycenie oddychania) na poziomie gardła przy zachowanej (w większości przypadków zwiększonej) pracy mięśni oddechowych. Powyższe epizody najczęściej prowadzą do obniżenia utlenowania krwi tętniczej i zazwyczaj kończą się przebudzeniami ze snu (większość przebudzeń pozostaje nieuświadomiona). Zwiększenie napięcia mięśni górnych dróg oddechowych i gwałtowne otwarcie się gardła (podczas przebudzeń) powodują wzmożoną wibrację tkanek miękkich, która objawia się bardzo głośnym chrapaniem w okresie przywrócenia oddechu. Większość epizodów trwa 10–30 s, ale mogą występować dłuższe niż jedna minuta.
Dlaczego warto sprawdzić, czy możesz mieć obturacyjny bezdech podczas snu?
Ponieważ może być on przyczyną chorób zagrażających życiu jak: nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu, cukrzyca typu 2, depresja, impotencja czy niewydolność krążenia.
Na skutek poważnie zaburzonego snu wiele osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny odczuwa nadmierne zmęczenie w ciągu dnia, poranne bóle głowy, rozdrażnienie, ma problemy
z koncentracją, luki w pamięci czy zaburzenia seksualne.
Bezdech senny jest groźny również dla kierowców. Przerwy w oddychaniu podczas snu ograniczające dopływ tlenu do krwi w konsekwencji powodują niedotlenienie całego organizmu. Osoby z nieleczonym bezdechem sennym często wstają niewyspane, mają problemy z koncentracją, w ciągu dnia zapadają w drzemki. Przyśnięcie za kierownicą może skończyć się tragicznie. Prowadzenie pojazdu przez osobę z nieleczonym bezdechem sennym może być tak samo niebezpieczne, jak prowadzenie pojazdu przez osobę pod wpływem alkoholu czy narkotyków (wynik zaburzeń czasu reakcji i koncentracji uwagi)
CHRAPANIE – PRZYCZYNY, SKUTKI I LECZENIE
Chrapanie to nie tylko uciążliwe dźwięki, sen nie dający odpoczynku, ale również niebezpieczeństwo dla zdrowia chrapiącego. Chrapie czterech na pięciu mężczyzn po 40. roku życia. Kobiety zaczynają chrapać zwykle po menopauzie.
Niebezpieczne i zagrażające zdrowiu jest głośne, nieregularne chrapanie zakłócane wielokrotnymi przerwami w oddychaniu lub epizodami spłyconego oddechu, będące najczęstszym objawem obturacyjnego bezdechu sennego. Nie każda osoba chrapiąca ma bezdech, ale każda osoba cierpiąca na obturacyjny bezdech senny chrapie.
Chrapiesz i masz problemy z nadwagą?
Wstajesz z bólem głowy i ciągle myślisz o drzemce?
Jesteś zmęczony i rozdrażniony, pomimo wielu godzin snu?
Koniecznie wykonaj badanie diagnostyczne i skonsultuj sie z lekarzem. Możesz cierpieć na obturacyjny bezdech senny!
W Polsce z bezdechem sennym zmaga się ponad 1,5 mln osób. Szacunkowo jest to ok. 24% mężczyzn i 9% kobiet.
Skutki chrapania
Przerwy w oddychaniu i epizody spłyconego oddechu podczas snu, zakłócane nieregularnym chrapaniem, powodują niedotlenienie całego organizmu i jego narządów. Efekty odczuwalne są dopiero w ciągu dnia w postaci m.in.: zmęczenia, senności, rozdrażnienia, bólu głowy czy problemów z koncentracją.
Obniża się wydolność fizyczna, intelektualna, a u panów – również potencja. Nocne chrapanie jest także niebezpieczne dla kierowców. Zmęczenie, nadmierna senność dzienna i problemy z koncentracją u kierujących pojazdami przyczyniają się do wzrostu ryzyka wypadków komunikacyjnych. Tacy kierowcy stają się zagrożeniem na drogach.
Osoby z bezdechem sennym, na skutek zaburzonego snu i wynikającego z niego zmęczenia, często unikają spotkań towarzyskich, stają się mniej aktywne fizycznie, co przekłada się na ich relacje z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Konsekwencje dotykają również związki partnerskie. Nocne szturchanie, wymuszanie zmiany pozycji u osoby chrapiącej, a bardzo często zmiana sypialni przez partnera potrafią wprowadzić zamieszanie w niejednym związku. Szacuje się, że z powodu chrapania partnera każdej nocy tracimy 1-1,5 godziny snu.
Co więcej, w przypadku osoby cierpiącej na bezdech senny ryzyko spowodowania wypadku samochodowego jest nawet siedem razy większe. Jeśli jesteś „chrapiącym” kierowcą, a zależy Ci na bezpieczeństwie własnym i innych użytkowników dróg, koniecznie sprawdź, jak pozbyć się chrapania!
Jak przestać chrapać?
Chrapanie, będące objawem obturacyjnego bezdechu sennego, wymaga leczenia. Jeśli chrapiesz i podejrzewasz u siebie bezdech senny, koniecznie wykonaj badanie snu.
Metoda leczenia bezdechu dobierana jest indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania objawów. Pacjenci z nadwagą lub otyłością otrzymują zalecenia redukcji masy ciała, podjęcia aktywności fizycznej, unikania zażywania środków nasennych i spożywania alkoholu przed snem. Jednakże złotym standardem terapii bezdechu sennego jest metoda polegająca na wytwarzaniu stałego, dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych przy pomocy aparatów CPAP.
Podczas terapii niezbędne jest zakładania na czas snu specjalnej maski, szczelnie przylegającej do twarzy, zakrywającej jednocześnie nos i usta lub tylko nos, podłączonej za pomocą rurki do aparatu CPAP dozującego powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Aparaty CPAP dla chorych ubezpieczonych są częściowo refundowane przez NFZ. W kosztach refundacji mogą partycypować również ośrodki pomocy: MOPS, PCPR, PFRON.
Bezdech senny u kobiet
Z uwagi na różnice w objawach i przebiegu obturacyjnego bezdechu sennego u kobiet i u mężczyzn terapia pacjenta powinna być dostosowana do jego płci. Kobiety cierpiące na OBS zazwyczaj zasypiają dłużej niż mężczyźni, występują u nich większe ograniczenia przepływu powietrza, a bezdech lub spłycony oddech występują u nich z mniejszą częstotliwością. Krótsze są również epizody bezdechu. Leczenie OBS powinno być zatem dostosowane do płci pacjenta.
Sprzęt do terapii OBS dla kobiet wymaga użycia bardziej czułego algorytmu wykrywającego ograniczenia przepływu powietrza oraz dostosowującego niższe ciśnienie terapeutyczne od standardowego algorytmu. Uzupełnieniem systemu terapii bezdechu sennego dla kobiet są specjalnie zaprojektowane maski dostępne w wersji: poduszeczkowej, nosowej i pełnotwarzowej.
Jaki jest związek między bezdechem sennym, a chorobą Alzheimera?
Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na obturacyjny bezdech senny, który może być przyczyną wielu groźnych chorób, takich jak zawał serca, udar mózgu czy choroba Alzheimera.
Tymczasem wg wyników badań opublikowanych w wydawanym przez Amerykańską Akademię Neurologii magazynie „Neurology” wiele wskazuje na to, że u osób ze zdiagnozowanym obturacyjnym bezdechem sennym choroba Alzheimera nie tylko zaczyna się średnio aż o 10 lat wcześniej, ale i dużo szybciej się rozwija. Bezdech powoduje bowiem niedotlenienie mózgu, co bezpośrednio wpływa na obniżenie sprawności umysłowej i może powodować demencję.
Dla osób cierpiących na bezdech senny jest jednak i dobra wiadomość! Te same badania potwierdzają, że leczenie bezdechu może istotnie opóźnić rozwój choroby Alzheimera. U osób, które poddały się terapii spadek sprawności umysłowej następował w tym samym tempie, co u osób nieuskarżających się na problemy ze snem.
Badania wydają się potwierdzać tezę, iż obturacyjny bezdech senny może przyczyniać się do przyśpieszenia postępującej wraz z wiekiem utraty funkcji poznawczych – stwierdził dr Andrew Varga, wykładowca medycyny w Centrum Leczenia Zaburzeń Snu Uniwersytetu Nowojorskiego. To bardzo dobra przesłanka do tego, by się badać i w miarę potrzeby leczyć!
Głównymi przyczynami zwiększonej śmiertelności chorych na OBS są: ostre i przewlekłe choroby układu krążenia (zawał serca, udar mózgu, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca) oraz wypadki komunikacyjne.
U osób z bezdechem sennym prawdopodobieństwo rozpoznania cukrzycy jest wyższe nawet do 70%! Aż 50-70% pacjentów z cukrzycą typu 2 cierpi na obturacyjny bezdech senny.
80% osób ze zdiagnozowanym obturacyjnym bezdechem sennym jest otyłych.
OBS występuje szczególnie często powyżej 50 rż u osób otyłych (BMI >35) z obwodem kołnierzyka >43 u mężczyzn i >41 u kobiet. Ryzyko wystąpienia OBS znacznie zwiększa tzw. skorygowany obwód szyi ponad 48 cm (do zmierzonego w centymetrach obwodu szyi dodaje się 4 cm, jeśli pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, kolejne 3 cm jeśli chrapie nawykowo i 3 cm jeśli występują u niego epizody dławienia/ duszenia się w nocy).
Obturacyjny bezdech senny występuje u ponad 100 ml ludzi na świecie.
Nawet 20% kobiet i 35% mężczyzn cierpi z powodu obturacyjnych bezdechów sennych – większość z nich nawet nie wie o tym.
Ponad 50% osób ze zdiagnozowanym obturacyjnym bezdechem sennym cierpi na nadciśnienie tętnicze. 83% osób, u których wysokie ciśnienie krwi utrzymuje się pomimo przyjmowania co najmniej trzech leków, cierpi na bezdech senny.
Wśród osób z obturacyjnym bezdechem sennym ryzyko zawału serca a nawet zgonu sercowo-naczyniowego wzrasta 3 krotnie.
Na bezdech senny cierpi ponad 70% osób po udarze. Zwiększa się też ryzyko kolejnego udaru.
40% pacjentów z OBS popada w stany depresyjne
Ryzyko spowodowania wypadku samochodowego przez osobę cierpiącą na OBS jest nawet 7-krotnie wyższe w porównaniu do osób zdrowych. Nawet 20% wypadków komunikacyjnych może byc wynikiem nadmernej senności osób z Obturacyjnym Bezdechem Sennym !!!
OBS może spowodować nawet tzw. "cichą śmierć" podczas snu !!!
Szczególnie istotnym problemem jest zwiększona umieralność mężczyzn, chorych na OBS, którzy nie ukończyli 50. roku życia.
OBJAWY BEZDECHU SENNEGO
głośne chrapanie i przerwy w oddychaniu, będace często przyczyną zbudzenia partnera
częste przebudzenia z uczuciem dławienia, duszenia, lęku oraz kłopot z ponownym zaśnięciem,
nadmiera potliwość, ruchy ciała podczas snu
napady duszności podczas snu
wzrost skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP)
konieczność oddawania moczu w nocy (nykturia)
zmęczenie, uczucie niewyspania po przebudzeniu
objawy refluksu żołądkowo - przełykowego
zasypianie w ciągu dnia np. podczas oglądania telewizji, czytania, słuchania wykładów, kierowania autem (ryzyko wypadku)
ciągłe zmęczenie, senność w dzień
poranne bóle głowy, zgaga, suchość w gardle
nadmierna drażliwość, nerwowość, agresja
zaburzenia depresyjne, lękowe z obniżeniem nastroju
bóle i kołatania serca, zaburzenia przewodzenia, bradykardia, tachykardia, arytmia, pobudzenia dodatkowe nad- i komorowe, migotanie przedsionków a nawet nagły zgon sercowy, nagłe zatrzymanie krążenia
nagłe zgony we śnie, ostre epizody sercowo-naczyniowe oraz groźne zaburzenia rytmu
zaburzenia układu immunologicznego – spadek odporności na infekcje, choroby nowotworowe, autoimmunologiczne
Związek pomiędzy nadciśnieniem tętniczym a obturacyjnym bezdechem sennym jest tak znaczący, że wskazane jest, by wszyscy chorzy z nadciśnieniem mieli badania w tym kierunku !!!
Osoby z obturacyjnym bezdechem sennym ale odpowiednio zdiagnozowane i leczone uzyskują istotne obniżenie cisnienia oraz redukcję ostrych epizodów sercowo-naczyniowych, udarów mózgu i śmiertelności.
DIAGNOSTYKA I LECZENIE
W celu zdiagnozowania bezdechu śródsennego wykonywane jest badanie, które polega na całonocnej rejestracji saturacji (nasycenia) krwi tlenem, tętna, ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha, przepływu powietrza, chrapania i innych podstawowych parametrów organizmu.
Z wynikiem badania pacjent powinien zgłosić się na konsultację do lekarza specjalisty, podczas której doktor omawia wynik badania i ustala z pacjentem dalsze postępowanie terapeutyczne. Za najprostszą i najskuteczniejszą metodę leczenia OBS uważa się terapię za pomocą stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP). Nie wymaga ona przyjmowania leków ani poddania sie operacji. W wielu przypadkach korzyści są odczuwane natychmiast – nawet juz podczas pierwszej nocy użytkowania.
Korzyści z leczenia bezdechu podczas snu mogą być ogromne. Gdy już przywykniesz do terapii, może okazać się, że masz siłę i ochotę wrócić do swych wcześniejszych pasji i zainteresowań. Lepszy, zdrowszy sen jest możliwy i ma wpływ na każdy aspekt Twojego życia. Dzięki konsekwentnemu stosowaniu terapii odzyskasz kontrolę nad swoim zdrowiem, samopoczuciem i życiem.
zmniejsza objawy niewydolności krążenia, ilość koniecznych do zażywania tabletek, stężenie cukru i lipidów we krwi, senność podczas dnia oraz ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca
poprawia pamięć, komfort życia, koncentrację, kontrolę ciśnienia tętniczego, kurczliwość serca (frakcję wyrzutową EF), pojemność oddechową oraz rokowanie po incydentach sercowo-naczyniowych.
minimalizuje ryzyko wypadków komunikacyjnych
obniża poziom napięcia psychicznego, lęku i depresji
Głośno i nieregularnie chrapiesz ? Możesz zasnąć za kierownicą !!!
Często się budzisz, a rano wstajesz niewyspany, zmęczony i masz problemy z koncentracją?
Choć raz zdarzyło Ci się przysnąć za kierownicą? Jesteś w grupie ryzyka i możesz zasnąć za kierownicą!
Nieleczony bezdech senny, na skutek niedotlenienia i licznych mikrowybudzeń w ciągu nocy, może powodować m.in. osłabienie koncentracji i przysypianie w ciągu dnia, także podczas jazdy samochodem, nawet na krótkich dystansach. Zadbaj o siebie i zdrowie swoich najbliższych: przeprowadź diagnostykę i w razie potrzeby rozpocznij leczenie.
Badania wykazały, że obturacyjny bezdech senny u kierowców zwiększa 7-krotnie ryzyko wypadków w porównaniu do osób zdrowych.
Wg badań amerykańskiej AAA Foundation for Traffic Safety kierowcy z tym schorzeniem powodują:
7% wypadków, w których poszkodowany doznał stałego uszczerbku na zdrowiu,
13% wypadków, w których poszkodowany musiał być hospitalizowany,
aż 21% wypadków, w których ofiara poniosła śmierć.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 23.12.2015, zmieniającym rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, do listy chorób groźnych dla kierowców dopisano obturacyjny bezdech senny.
Co oznaczają dla kierowców nowe przepisy?
Zdiagnozowany i nieleczony obturacyjny bezdech senny oznacza przeciwwskazanie do prowadzenia pojazdu. Nikt nie chce stracić prawa jazdy.
Lekarz orzecznik może uznać, że jesteś zagrożony obturacyjnym bezdechem sennym. Może wówczas wstrzymać wydanie prawa jazdy i skierować Cię na badania.
Jeśli badania wykażą, że masz umiarkowaną lub ciężką postać bezdechu sennego, musisz dostarczyć lekarzowi orzecznikowi dokumentację, iż się leczysz i jesteś pod stałą kontrolą lekarza.
Wdrożenie leczenia powoduje zniesienie symptomów choroby i pozwala nie tylko normalnie funkcjonować, ale też zabezpieczy Cię przed utratą prawa jazdy. Ale ważniejsze jest to, że zmniejszasz prawdopodobieństwo spowodowania kolizji. Dbając o swoje zdrowie – dbasz o najbliższych, którzy z Tobą podróżują.
Wreszcie możesz odetchnąć pełną piersią!
Chrapiesz? Możesz stracić prawo jazdy!
Masz zdiagnozowaną cukrzycę typu 2 i wdrożone leczenie, jednak nadal towarzyszą Ci uciążliwe objawy takie jak: zmęczenie, nadmierna senność w ciągu dnia, częste oddawanie moczu w nocy, nieprawidłowy profil ciśnienia tętniczego? Cierpisz na nadwagę lub otyłość i chrapiesz? Koniecznie wykonaj diagnostykę w kierunku bezdechu sennego.
Niektóre objawy cukrzycy i bezdechu sennego są łudząco podobne, dlatego bardzo często przypisywane są tylko jednemu z tych schorzeń, najczęściej cukrzycy. Zmęczenie, nadmierna senność w ciągu dnia, częste oddawanie moczu w nocy (nykturia), nieprawidłowy profil ciśnienia tętniczego oraz otyłość rzadko kojarzone są z nieleczonym bezdechem. Leczenie pacjenta z cukrzycą typu 2 jest znacznie trudniejsze w przypadku współistnienia nieleczonego bezdechu sennego.
Ze względu na podobne objawy cukrzycy i bezdechu sennego niezwykle ważne jest obserwowanie przez pacjenta własnego organizmu, słuchanie uwag bliskich dotyczących naszych kwestii zdrowotnych (np. głośne chrapanie, zaobserwowany bezdech) i przekazanie rzetelnych informacji lekarzowi. To właśnie lekarz skieruje nas na stosowne badania, co przyspieszy diagnozę i leczenie, zapobiegając tym samym powikłaniom.
Cukrzyca niszczy układ sercowo-naczyniowy, jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów diabetyków. Połowa osób z cukrzycą umiera na choroby układu krążenia, np. zawał serca czy udar mózgu (opinia ekspertów na kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą EASD). Nieleczony bezdech senny to ryzyko zwiększa. Międzynarodowe organizacje lekarskie, a także Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego kwalifikują bezdech jako główną przyczynę nadciśnienia tętniczego wtórnego oraz nadciśnienia trudnego w kontroli tj. nadciśnienia opornego na terapię lekową. Bezdech senny jest również odpowiedzialny za nadciśnienie (maskowane) podczas snu pacjenta, które zwłaszcza przy współistniejącej cukrzycy jest bardzo niebezpieczne, a jednocześnie najczęściej pozostaje nierozpoznane.
Terapia bezdechu sennego może niwelować uciążliwe dolegliwości pacjenta z cukrzycą typu 2, m.in.: zmęczenie, nadmierną senność w ciągu dnia, nykturię, a także zmniejszać ryzyko sercowo-naczyniowe u tych pacjentów. Terapia CPAP zapobiega zapadaniu się górnych dróg oddechowych podczas snu, umożliwia swobodne oddychanie, eliminuje chrapanie, zapobiega niedotlenieniu i epizodom bezdechów.
Diagnostyka bezdechu sennego u pacjentów z cukrzycą jest o tyle trudna, że niektóre objawy w przebiegu schorzenia charakterystyczne dla diabetyków (np. nadmierna senność czy potrzeba oddawania moczu w nocy) są także częstymi objawami nieleczonego bezdechu sennego. Zależność ta osłabia często czujność zarówno pacjentów, jak i lekarzy, a w konsekwencji opóźnia czas postawienia pełnej diagnozy.
Zalecenia diabetologiczne dla lekarzy sugerują krzyżową diagnostykę przesiewową w przypadku zdiagnozowania jednego ze schorzeń. Pacjenci z bezdechem powinni wykonać diagnostykę w kierunku cukrzycy, a diabetycy powinni zostać poddani badaniom w kierunku bezdechu (np. polisomnografii, poligrafii). Badania dowodzą, że pacjenci z bezdechem sennym mają gorszą tolerancję glukozy i częściej obserwowany jest u nich tzw. stan przedrzucawkowy (np. podwyższona glikemia rano na czczo), co niezależnie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy.
Cukrzyca typu 2 jest ściśle związana z siedzącym, nieaktywnym stylem życia, zbyt kaloryczną dietą, a w następstwie z otyłością i nadwagą. Otyłość z kolei jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego i cukrzycy typu 2. Jak pokazują badania, przyrost masy ciała o 10% zwiększa 6-krotnie ryzyko zachorowania na bezdech senny!
Po wykonaniu badania diagnostycznego i rozpoznaniu Zespołu Obturacyjnego Bezdechu Sennego wykonujemy próbę terapeutyczną (tzw. miareczkowanie)
Zobacz film:
Poznaj aparaty do leczenia zaburzeń oddychania podczas snu metodą CPAP (stałego dodatniego cisnienia w drogach oddechowych):