Najskuteczniejsza metoda leczenia anemii

Najskuteczniejsza metoda leczenia niedokrwistości (anemii) z niedoboru żelaza u pacjentów powyżej 14 roku życia przy użyciu dożylnego wlewu. Głównym składnikiem leku jest żelazo w postaci kompleksu z węglowodanem.

Żelazo jest podstawowym pierwiastkiem transportującym tlen do wszystkich narządów organizmu człowieka.

Czy wiesz, że co 3-ci człowiek ma niedobór żelaza nawet przy prawidłowym stężeniu we krwi? Oznacz poziom ferrytyny - najlepszy wskaźnik zasobów żelaza w organizmie. Wynik < 30 ng/ml wskazuje na bardzo duży niedobór, <100 na niedobór żelaza i wtedy zalecony jest skuteczny, dobrze tolerowany wlew dożylny.

Niedobór żelaza powoduje uczucie zmęczenia oraz prowadzi do anemii.

Wlew jest stosowany w leczeniu pacjentów z niedoborem żelaza, gdy doustne preparaty żelaza nie są skuteczne lub nie można ich stosować oraz gdy szybkie podanie żelaza jest uzasadnione klinicznie np. przed operacją - w celu uniknięcia transfuzji krwi. Celem leczenia jest uzupełnienie zapasów żelaza w organizmie i zwalczanie niedokrwistości (zbyt małej liczby krwinek czerwonych) wywołanej niedoborem żelaza.

Szczególną korzyść z dożylnego wlewu preparatu żelaza odnoszą pacjenci z uszkodzeniem mięśnia sercowego oraz objawami niewydolności krążenia (z obniżoną frakcją wyrzutową EF) oraz pacjentki w II i III trymestrze ciąży.

Szybko łagodzi objawy niewydolności serca, poprawia wydolność fizyczną i jakość życia co przekłada się na rzadszą konieczność hospitalizacji.

Przed podaniem kroplówki lekarz zleci następujące badania krwi w celu określenia wymaganej dawki: morfologia, ferrytyna, poziom żelaza, TIBC.

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, rozpoznana poważna nadwrażliwość na inne preparaty żelaza podawane pozajelitowo, niedokrwistość niezależna od niedoboru żelaza, objawy nadmiaru żelaza w organizmie, wiek poniżej 1 rż.

Po każdorazowym podaniu leku pacjent powinien pozostawać pod obserwacją lekarza lub pielęgniarki przez co najmniej 30 minut.

Główne objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza:

  • Pogorszenie tolerancji wysiłku
  • Bóle i zawroty głowy
  • Zaburzenia nastroju (drażliwość, apatia)
  • Pogorszenie zdolności intelektualnych
  • Zmiany w obrębie jamy ustnej (zajady, wygładzenie i obrzęk języka)
  • Zaburzenia łaknienia
  • Zwiększona łamliwość włosów i paznokci
  • Zaburzenia odporności

Jeśli masz stwierdzony niedobór żelaza to zamiast zażywać bardzo duże ilości tabletek umów się na dobrze tolerowany, bezpieczny wlew dożylny żelaza w postaci kompleksu z węglowodanem.

Czas pobytu w placówce: od 30 minut do godziny.

 

Powrót